Olej kokosowy to najzdrowszy olej na całym świecie!

Kto z nas nie zna oleju kokosowego? Stosujemy go nie tylko w kuchni, jak i w kosmetyce. Uwielbiany przez ludzi na całym świecie. Do czego służy? Jakie ma właściwości i gdzie możemy go zastosować we własnym domu? Olej kokosowy posiada liczne wartości zdrowotne oraz pielęgnacyjne. Określony został najzdrowszym olejem rafinowanym, jaki możemy znaleźć. Czy to prawda?

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Olej kokosowy zaliczono do żywności superfood, ponieważ jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów tłuszczowych nasyconych dla człowieka, jaki możemy znaleźć. Aż 90% wszystkich tłuszczów, które zawiera ten olej to tłuszcze nasycone MCT, czyli trójglicerydy średniołańcuchowe. Zdania na jego temat jednak są podzielone. Niektórzy specjaliści uważają go za niesamowity produkt, inni twierdzą, że jest on równie niezdrowy co np. smalec. Jak jest naprawdę?

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne uważa, że olej kokosowy jest równie niezdrowy co masło, tłuszcz wołowy czy choćby smalec, ponieważ jego tłuszcze nienasycone mogą podnosić poziom cholesterolu, jednak specjaliści kampanii “Poznaj się na tłuszczach” uważają, że nie jest to prawdziwe. Około 10% oleju to kwasy tłuszczowe nienasycone, czyli te dobre, a aż 90% to kwasy tłuszczowe nasycone. Spożywane w nadmiarze mogą mieć złe skutki. Zakładając, że zachowamy zdrowy rozsądek i nie spożyjemy zbyt dużo oleju kokosowego, nic się nam nie stanie.

Olej kokosowy – zastosowanie

Olej kokosowy stosowany jest w kosmetyce. Ma uniwersalne właściwości. Świetnie sprawdza się jako krem zarówno na twarz, jak i na całe ciało ze względu na kwasy tłuszczowe, które głęboko penetrują i odżywiają skórę. Osoby ze skórą suchą powinny zdecydowanie po niego sięgnąć. Olej pomaga nie tylko w nawilżeniu cery, ale także w pozbyciu się trądziku czy innych krostek na naszej twarzy. Możemy go również stosować na włosy, nada im on blasku i odżywienia. Olej kokosowy znajdziemy w wielu kosmetykach, jednak nie ma przeciwwskazań, aby używać go wprost ze słoika.

Olej możemy także stosować w kuchni, jednak ważnym faktem jest, że nie możemy i nie powinniśmy na nim smażyć żadnych potraw. Możemy za to zastąpić nim np. masło i posmarować chleb olejem kokosowym. Na jego bazie warto też ugotować ciasta czy torty, a nawet dodać go do dressingów czy sosów sałatkowych. Oczywiście wszystko z umiarem.

Czy olej kokosowy jest kaloryczny?

Choć olej kokosowy ma wiele wspaniałych wartości i zastosowań, należy pamiętać, że wciąż jest on tłuszczem, a co za tym idzie, nie powinniśmy spożywać go w ogromnych ilościach. Ile kalorii ma olej kokosowy?

  • Wartość energetyczna – 892/121 kcal
  • Tłuszcz – 99.06/13.47 g, w tym:
  • kwasy tłuszczowe nasycone – 82.475/11.217 g
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 6.332/0.861 g
  • kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 1.702/0.231 g
  • tłuszcze trans – 0.028/0.004 g
Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com